O co chodzi...

Moje zdjęcie
Witaj na naszym blogu! Znalezłeś się właśnie na stronie poświęconej wartym odwiedzenia miejscom w cudownej stolicy Polski. Tutaj możesz poczytać obiektywne recenzje o ciekawych warszawskich atrakcjach autorstwa trzech uczennic IX LO im. K. Hoffamnowej w Warszawie: Agaty, Anny i Joanny. Mamy nadzieję, że nasze posty zachęcą Cię do poznania stolicy. Miłego czytania :)

sobota, 22 listopada 2014

Trzeci cel: Pomnik 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej

W pośpiechu gnamy przez ulice Warszawy, nie zważając na to, co znajduje się wokół nas. Jeśli już stajemy, to zazwyczaj w wiecznych korkach ulicznych, by trochę ponarzekać       i kolejny raz wcisnąć gaz. Nie zdajemy sobie sprawy, że wzdłuż ulic, w parkach, na skwerach znajdują się warte zainteresowania pomniki. Monumenty Warszawy mają piękną historię i symbolikę, którą należy poznać. Bardzo często wiążą się z II Wojną Światową, co powinno je czynić wartościowszymi dla Polaków. Tymczasem przechodzimy, patrzymy, zapominamy. Nadszedł czas by to zmienić.

W naszym cyklu odkrywania ciekawych miejsc stolicy Polski trzecim celem jest jeden                 z najbardziej charakterystycznych pomników Warszawy- Pomnik 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej. Dzieło Kazimierza Danilewicza (1927-2013)- rzeźbiarza i żołnierza 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK. Pomnik został odkryty 12 września 1993 roku. Znajduje się na szerokim pasie zieleni, kilkaset metrów za kościołem Matki Bożej Królowej Polski. Dominującym elementem jest wielki, betonowy miecz, wokół którego ustawiono kamienne bloki             i wyniosłe kolumny.
Są to świece upamiętniające jedenaście wołyńskich powiatów, w których polska ludność padła ofiarą rzezi wołyńskiej, czyli antypolskiej czystce etnicznej przeprowadzonej przez nacjonalistów ukraińskich w latach 1943-1945 (http://www.zbrodniawolynska.pl/). Na każdej z kolumn umieszczono herb i nazwę powiatu. Kolumny zakończone są od góry "knotami"- lampami. Od dołu są podświetlane reflektorami ukrytymi w bruku.


Nieopodal znajduje się popiersie ppłk. dypl. Jana Wojciecha Kiwerskiego „Oliwy”, dowódcy dywizji. 27. Wołyńska Dywizja Piechoty została utworzona z oddziałów Okręgu Wołyń z związku z rozpoczęciem akcji „Burza” (więcej o akcji na: http://www.dws-xip.pl/PW/formacje/pw57a.html). Wstąpili do niej członkowie oddziałów, które w 1943 r. wzięły udział w samoobronie ludności polskiej przed Ukraińską Powstańczą Armią. Ludobójstwo, jakiego dopuścili się ukraińscy żołnierze w latach 1943-1945 sprawiło, że AK na Wołyniu nie miała wsparcia miejscowej ludności. Dywizja była jedną z największych jednostek partyzanckich w Polsce. W kwietniu 1944 r. liczyła około 6 tys. żołnierzy. Walczyła na Wołyniu, Polesiu i Lubelszczyźnie z mniejszymi i większymi jednostkami niemieckimi, często bez wsparcia Armii Czerwonej. 25 lipca 1944 r. została zmuszona przez wojsko sowieckie do złożenia broni mimo wcześniejszych zapewnień o poszanowaniu jej odrębności.

Jej dowódcą był ppłk dypl. Jan Wojciech Kiwerski „Oliwa” (1910-1944). Poległ on w 18 kwietnia 1944 r. w niewyjaśnionych okolicznościach. Jego uroczysty pogrzeb na Powązkach Warszawskich był jednym z pierwszych, jakie odbyły się w 1989 r. po odsunięciu komunistów od władzy. Spoczął w kwaterze batalionu „Zośka”. Został pośmiertnie awansowany do stopnia generała brygady. Jego imieniem nazwano ulicę na Bielanach.
Patriotyczna symbolika, historia lat okupacji hitlerowskiej, upamiętnienie Obrońców Ojczyzny. Te wszystkie elementy składają się na wspaniałe emocje, które odczuwa każdy obserwator monumentu. Urok i atmosfera tego miejsca jest nie do opisania, dlatego  podsumuję moją pracę słowami Burmistrza Dzielnicy Żoliborz Krzysztofa Bugla: „Cieszmy się dniem dzisiejszym, ale pamiętajmy zarazem skąd nasz ród”1



1Zarychta M., Żoliborz. Śladem walk o niepodległość, Biblioteka Żoliborska, Warszawa 2014, str. 5.
Zarychta M., Żoliborz. Śladem walk o niepodległość, Biblioteka Żoliborska, Warszawa 2014

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz