O co chodzi...

Moje zdjęcie
Witaj na naszym blogu! Znalezłeś się właśnie na stronie poświęconej wartym odwiedzenia miejscom w cudownej stolicy Polski. Tutaj możesz poczytać obiektywne recenzje o ciekawych warszawskich atrakcjach autorstwa trzech uczennic IX LO im. K. Hoffamnowej w Warszawie: Agaty, Anny i Joanny. Mamy nadzieję, że nasze posty zachęcą Cię do poznania stolicy. Miłego czytania :)

piątek, 3 kwietnia 2015

Cel dziewiąty: Pomnik Czynu Zbrojnego Polonii Amerykańskiej przy al. Wojska Polskiego

      Pełen ekspresji monument autorstwa architekta Stanisława Baltazara Brukalskiego znajduje się na pasie zieleni między jezdniami al. Wojska Polskiego w pobliżu Placu Grunwaldzkiego. Został odsłonięty 14 sierpnia 1998 roku. 
Pomnik Hallerczyków
      Należy do jednej z niewielu kolorowych pomników Warszawy, na którym obok barw kamienia i stopów metali dominuje błękit nawiązujący do kolorów mundurów Błękitnej Armii gen. Hallera, liczącej ponad 70 tys. żołnierzy w 1919 roku. Niemal 20 tys. ochotników z Polonii amerykańskiej wstąpiło w jej szeregi. Był to skutek wielkiej akcji propagandowej prowadzonej przez Ignacego Jana Paderewskiego w USA. Dzięki powstaniu Armii Hallera odradzająca się Polska stała się pełnowartościowym aliantem ententy. Choć jej oddziały walczyły w ostatnich miesiącach wojny na froncie zachodnim, to najważniejsze działania bojowe armia przeprowadziła na ziemi ojczystej. Przetransportowana do Polski toczyła walki w Galicji Wschodniej i na Wołyniu. W krótkim czasie pokonała Ukraińców, którzy zostali zapchnięci za Zbrucz. Następnie jej dywizje wzięły udział w wojnie polsko-bolszewickiej. Z Błękitną Armią wiążą się początki polskich formacji pancernych. W jej skład wchodził bowiem 1. pułk czołgów za 100 francuskimi wozami Renault FT 17. 
        Po zakończeniu działań wojennych ponad 14 500 weteranów, nie widząc możliwości osiedlenia się w Polsce, wróciła za ocean. Założyli oni Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce, które zainicjowało budowę pomnika. 



Widoczne niebieskie elementy nawiązujące do mundurów Armii Błękitnej


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz