O co chodzi...

Moje zdjęcie
Witaj na naszym blogu! Znalezłeś się właśnie na stronie poświęconej wartym odwiedzenia miejscom w cudownej stolicy Polski. Tutaj możesz poczytać obiektywne recenzje o ciekawych warszawskich atrakcjach autorstwa trzech uczennic IX LO im. K. Hoffamnowej w Warszawie: Agaty, Anny i Joanny. Mamy nadzieję, że nasze posty zachęcą Cię do poznania stolicy. Miłego czytania :)

środa, 6 maja 2015

Cel trzynasty: Kolonia Staszica



Kolonia Staszica
Wyruszając na trzynastą wyprawę chcemy cofnąć się w czasie. W tym celu musimy udać się na Warszawską Ochotę. To właśnie tam w kwadracie wyznaczonym przez ulice: Nowowiejską, Wawelską, Krzywickiego i Aleję Niepodległości wznosi się zabytkowe osiedle zwane także Kolonią Staszica.
Spacer po tym zabudowanym terenie warto zacząć od podziwiania budynków stojących przy ulicy Nowowiejskiej. To właśnie tam znajdują się trzy domy wzniesione w 1922r.. To te domy stanowią pierwszy element znajdującej się tam zabudowy. Pozostałe budynki które będziemy mijać w trakcie spaceru również pamiętają czasy pierwszej połowy lat dwudziestych.
Przechadzając się między budynkami możemy poczuć się jak w przed wojennej warszawie. Osiedle - ogród zaskakuje nie tylko bardzo dużą ilością terenów zielonych ale również niezwykłą atmosferą. która otacza spacerowiczów. W tak niezwykłej aurze oczami wyobraźni łatwo zobaczyć sunące po ulicach automobile:). Teren ten o wielkości 43 tysięcy kilometrów kwadratowych przeszedł bardzo długą drogę, aby dzisiaj mógł zachwycać, nie tylko przypadkowych, przechodniów.
Około 1921 roku Skarb Państwa przekazał ten teren pod dzierżawę Spółdzielni Budowlano-Mieszkaniowej Kolonia im. Staszica. Spółdzielnia zadbała aby na tym obszarze powstało blokowisko utrzymane w stylu barokowym. Architektem zabudowy jest Marian Kontkiewicz. W budynku przy ulicy Filtrowej 30 mieściła się siedziba spółdzielni. Była to jedna z pierwszych spółdzielni na tych terenach, i od jej właśnie nazwy wzięła się nieformalna nazwa całego osiedla.
Osiedle Kolonia Staszica tak jak i cała Warszawa uległo znacznemu zniszczeniu w czasie działań wojennych. Wiele domów uległo zdewastowaniu i spaleniu a ogródki stały się miejscem spoczynku powstańców. Mieszkańcom bardzo zależało jednak na jak najszybszym odbudowaniu osiedla i z osiemnastego numeru tygodnika „Stolica” z 1947 roku dowiadujemy się, iż: "Oprócz Mokotowa i Żoliborza najintensywniej odbudowuje się południowo-zachodni obszar Warszawy obejmujący tzw. kolonię Staszica. Cicha dzielnica zamieszkała dawniej przez sfery urzędnicze dwa razy padła ofiarą działań wojennych - we wrześniu 1939 i po powstaniu 1944. Przy głównych ulicach Filtrowej i Wawelskiej z dawnych domków zostały jedynie wypalone mury. Ale od pół roku sytuacja uległa zmianie - rozpoczęła się ożywiona praca. Pracami budowlanymi objętych jest obecnie kilkanaście domków i jedna 4-piętrowa kamienica przy ul. Filtrowej".
Kolonia Staszica którą możemy podziwiać obecnie nie różni się charakterem od tej sprzed czasów wojny. Budynki zostały odrestaurowane tak, aby jak najlepiej oddawać charakter tego wiekowego miejsca. Część budynków nigdy nie zostało odrestaurowanych i nosząc wyraźne ślady upływu lat podkreśla wyjątkową atmosferę.
Warto również wiedzieć, iż w miejscu tym mieszkało niegdyś wiele znanych osobistości. Jedną z  nich był Stanisław Wojciechowski – Prezydent RP w okresie międzywojennym.
Mama nadzieję, że wy również dacie się oczarować niezwykłej architekturze i atmosferze kolonii Staszica i nieraz stanie się ona celem waszych wycieczek po naszej pięknej stolicy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz