Ogród Botaniczny Państwowej Akademii Nauk zajmuje powierzchnię 40 ha - z czego dla zwiedzających udostępnione jest około 27 ha. Na zwiedzanie ogrodu należy zarezerwować kilka godzin.
Ogród podzielony jest na pięć działów:
- dział flory Polski
- arboretum
- dział roślin użytkowych
- dział roślin ozdobnych
- dział roślin egzotycznych
Każdy z działów podzielony jest na odrębne kolekcje. Dotychczas Ogród Botaniczny w Powsinie zgromadził ponad 8500 gatunków i odmian roślin.
Flora Polska jest reprezentowana przez rośliny naturalnie występujące na terenie kraju - nie tylko pospolite (561 gatunków), ale przede wszystkim te, które są pod ochroną (157 gatunków prawnie chronionych i 13 gatunków objętych ochroną częściową). Kolekcja składa się z kilku części: roślin chronionych stanowisk cienistych, rabaty dydaktycznej, niewielkiej ekspozycji roślin źródliskowych oraz udostępnionej w 2003 roku kolekcji roślin górskich.
Kolekcja róż obejmuje kilka części położonych w różnych miejscach Ogrodu Botanicznego. W sumie zgromadzono ponad 600 gatunków i odmian, ze wszystkich grup róż. Większość z nich kwitnie od czerwca aż do mrozów. Najbardziej różnorodną i bogatą grupą są róże parkowe.
Drzewa i krzewy owocowe - kolekcja roślin sadowniczych obejmuje gatunki i odmiany drzew, krzewów i bylin owocowych. Składa się z trzech części. Oprócz powszechnie znanych gatunków i odmian można zobaczyć także mniej znane, dawne odmiany jabłoni, wyparte z sadów przez nowe odmiany. Trzecia część kolekcji to rośliny, które są dzikimi przodkami roślin sadowniczych, a wśród nich rajskie jabłonie o drobnych ozdobnych owocach.
Kolekcja roślin warzywnych jest jedyną tego typu kolekcją w polskich i zagranicznych Ogrodach Botanicznych. Warzywa uprawiane są na powierzchni prawie jednego hektara. Najważniejszą grupą w kolekcji są warzywa mało znane i rzadko uprawiane. Każdego roku można oglądać około dwieście gatunków i odmian. Warzywa w kolekcji to rośliny jednoroczne.
Kolekcja Roślin Leczniczych i Przyprawowych reprezentowana jest przez rośliny zielarskie stosowane w medycynie oficjalnej i ludowej, homeopatii oraz wykorzystywanych jako przyprawy. Kolekcja ta nie jest ekspozycją stałą. Rośliny jednoroczne, dwuletnie i wieloletnie sadzone są na nieregularnych poletkach, porozdzielanych ścieżkami.
Ozdobne drzewa i krzewy zgromadzone na terenie arboretum podzielono na kolekcje:
- roślin magnoliowatych
- roślin wrzosowatych
- roślin iglastych
- innych roślin drzewiastych
W szklarniach Ogrodu Botanicznego zgromadzono rośliny egzotyczne, pochodzące z rejonów subtropikalnych i tropikalnych. W każdej części kolekcji posadzono rośliny o innych wymaganiach klimatycznych i siedliskowych. Dużą grupę stanowią tropikalne i subtropikalne rośliny użytkowe, zwłaszcza cytrusowe, które są największą kolekcją w Polsce.
http://www.zielonyogrodek.pl/ogrod-botaniczny-w-powsinie
Piękne zdjęcia!
OdpowiedzUsuń